Nauka pływania – korzyści dla zdrowia

Pływanie to nie tylko pożądana umiejętność na wakacjach, ale również możliwość zadbania o dobrą kondycję, zmniejszenia ryzyka wielu chorób, poprawy wydolności organizmu i świetny sposób na zgubienie zbędnych kilogramów. Jeśli nauczysz się pływać, będziesz mógł nie tylko świetnie się bawić podczas wakacji nad morzem, ale również korzystać z basenu o każdej porze roku.

W czasie pływania pracują mięśnie całego ciała, co pozwala wyrzeźbić i wysmuklić całą sylwetkę. Co więcej, godzina intensywnego treningu na basenie spala nawet 600 kcal, jest to więc doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i aktywność fizyczną, która będzie sprawiała przyjemność. Jeśli chcesz do swojego codziennego życia dorzucić zdrową porcję ruchu, pływanie będzie zdecydowanie bardziej przyjemne i relaksujące niż inne dyscypliny sportowe. Oczywiście, niekoniecznie trzeba pływać intensywnie i wyczynowo – nawet pływanie w spokojnym, relaksacyjnym tempie korzystnie wpłynie na nasze zdrowie, kondycję i dobre samopoczucie.

Regularne pływanie na basenie korzystnie wpływa na cały nasz organizm. Przede wszystkim, zwiększa wydolność płuc i pracy całego układu oddechowego. Pomaga zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krążenia. Bardzo dobrze wpływa również na nasz układ kostno-stawowy. Jeśli mamy jakiekolwiek dolegliwości z nim związane, regularne pływanie będzie nie tylko zdrową porcją przyjemności, ale również całkiem skuteczną rehabilitacją. Warto również pamiętać, że pływanie świetnie wpływa na kręgosłup – nie obciąża go, a  jednocześnie wzmacnia te mięśnie, które są odpowiedzialne za prawidłowe podtrzymywanie całego ciała. Jest to więc świetna aktywność dla osób, które mają dolegliwości ze strony kręgosłupa, wykonują pracę siedzącą lub borykają się z wadami postawy.

Jeśli zdecydujesz się na pływanie, możesz mieć również gwarancję, że znacznie zmniejszy się poziom stresu i napięcia w obrębie całego organizmu. Pływanie doskonale relaksuje, odpręża, pobudza organizm do wytwarzania dopaminy i endorfin, czyli hormonów szczęścia. To idealne rozwiązanie dla osób, które na co dzień doświadczają silnego stresu lub szukają dla siebie najlepszego sposobu na zdrowe zrelaksowanie się i poprawę nastroju.

Dodaj komentarz