Kraul na piersiach jest sposobem pływania, która należy do najsprawniejszych i wyjątkowo zbliżonych do grzbietowego. Charakteryzuje się wykonywaniem ruchów kulistych poprzez obrót obszaru tułowia wzdłuż kręgosłupa. Z uwagi na swoją prostotę i sprawność uczenia się go, stanowi najlepszy sposób na początek przygody z ćwiczeniem pływania w każdej grupie wiekowej.

Kraul na piersiach – prawidłowy oddech

Podstawą przy treningu tej techniki pływania jest wypracowanie umiejętności prawidłowej koordynacji ruchowo-oddechowej. Dzięki temu podczas kraula na piersiach pływak nie dozna uczucia znacznej męczliwości, znacznie mniejszej płynności i szybkości.

Uczący się, który zaczyna trening, powinien zwrócić uwagę na sprawne wykonywanie mocnego nabrania powietrza, by przejść do wykonywania mocnego wypuszczenia powietrza naprzemiennie, co 3 ruchy rąk. Pływak rozpoczyna pobieranie powietrza ze strony prawej, podczas gdy lewa dłoń znajduje się wyprostowana za głową tuż pod taflą wody. Prawa dłoń, po wykonaniu fazy pod wodą, przechodzi szybko do etapu pracy nad taflą wody. Po wykonaniu tego manewru – następuje wypuszczenie powietrza z płuc. Podpowiedzią dla wszystkich uczących się jest wyrzucanie powietrza jednocześnie przez usta i nos

Kraul na piersiach – technika

Kraul na piersiach – sposób właściwego układania ciała

Uczący się pływak musi utrzymywać postawę na poziomie niższym niż lustro wody. Wykonywany wdech powietrza determinuje rotację ciała do 45 stopni. Uczący się powinien uważać na utrzymywanie ciała w prostej linii. Zakres pracy nóg powinien być zdecydowanie mniejszy.

Aby szybko udoskonalać pracę ciała w wodzie, warto wykorzystać takie ćwiczenia jak:

Ułóż się na tafli wody, równocześnie chwytając się krawędzi, uważaj na utrzymywaniu prawidłowej, wyprostowanej pozycji.
Wykorzystuj akcesoria do pływania jakimi są m.in. makaronik. Doskonal postawę z ich użyciem.

Kraul na piersiach – początki świadomej pracy nóg

By nie odczuć nieprzyjemnych skurczy w nogach, należy utrzymywać luźno stopy przy równoczesnym obciągnięciu palców. Prawa ręka i noga ciągle zostają po prawej stronie tułowia, gdyż rotacja następuje w okolicy kręgosłupa. Identycznie wykonuje się ruchy z lewej strony. Początkujący pływak, w momencie wdechu powietrza, dokonuje rotacji od bioder. Należy stale mieć na uwadze ich odpowiednie ułożenie i włączanie pracy nóg.

Wykonaj takie ćwiczenia szlifujące umiejętności jak:

Ułóż się w wodzie, w tym samym momencie trzymając się ścianki basenu. Skup się na synchronizację pracy nóg. Głowę trzymaj ciągle w wodzie.
Ćwicz ślizg na piersiach korzystając z deski. W momencie gdy czujesz, wytracanie prędkość – rozpocznij pracę nóg.

Kraul na piersiach – wykorzystywanie pracy rąk

Żeby osiągać dobre rezultaty potrzebne jest pracowanie siłą rąk. Trenuj wykorzystanie pracę rąk i ćwicz zgodnie z treścią niżej wymienionych wskazówek:

Trzymaj krawędź basenu. Ułóż tułów w delikatnym opadzie, wykonując przy tym rytmiczną i naprzemienną pracę rękami.
Do tego ćwiczenia dodaj położenie głowy na tafli wody.
Ułóż się na boku, wykorzystaj przy tym deskę. Jedna dłoń musi przytrzymywać deskę tuż za głową, gdy druga ma być usytuowana w linii kręgosłupa. Powtarzaj to ćwiczenia zmieniając strony.

Dodaj komentarz