Szkoła pływania – zajęcia indywidualne czy grupowe?

Z zajęć nauki pływania korzystają nie tylko dzieci, ale również dorośli. Nigdy bowiem nie jest za późno, aby nauczyć się pływać i korzystać ze wszystkich wodnych atrakcji. Zanim jednak zabierzemy się za poszukiwania odpowiedniej dla nas szkoły pływania, warto ustalić kilka kwestii. Jedną z nich jest, czy zależy nam na zajęciach indywidualnych czy grupowych. To ważna decyzja, gdyż każda z tych opcji daje różne korzyści.

W przypadku dzieci, szczególnie tych najmłodszych, które dopiero zaczynają oswajać się z wodą i będą uczyć się pływania od podstaw, dobrym rozwiązaniem będą zajęcia grupowe. W większości szkół pływackich można znaleźć konkretne grupy wiekowe, dzięki czemu maluchy mogą uczyć się wśród rówieśników. Dzieci, które miały już jakiś kontakt z pływaniem, trafiają zwykle do grup o podobnym poziomie, co sprawia, że nawet w przypadku kilku osób nauka idzie dosyć szybko i sprawnie, a wszyscy uczestnicy są na tym samym poziomie i robią podobne postępy. Grupowe zajęcia w przypadku dzieci to także możliwość nauki zdrowej rywalizacji i komunikacji, która będzie przydatna w wielu innych dziedzinach życia. Dużą zaletą zajęć grupowych jest również ich cena – są zdecydowanie tańsze niż zajęcia indywidualne tylko z instruktorem. Jeśli decydujemy się na zajęcia grupowe, warto sprawdzić ilość kursantów w jednej grupie. Największy sens edukacyjny mają zajęcia prowadzone w niewielkich grupach, maksymalnie 5-6-osobowych. Wtedy instruktor ma możliwość zapanowania nad wszystkimi uczestnikami, indywidualnego podejścia. Wszyscy mają też odpowiednio dużo miejsca na basenie. W przypadku większych grup nauka może być nieskuteczna – nawet najbardziej wykwalifikowany instruktor nie będzie bowiem w stanie korygować błędów czy dawać indywidualne wskazówki kilkunastu osobom naraz.

Alternatywą dla zajęć w grupach jest indywidualna nauka pływania, na którą często decydują się osoby chcące nauczyć się pływać w dorosłym wieku. Dorośli zwykle są na różnym poziomie umiejętności pływackich, co sprawia, że dosyć trudno jest utworzyć jednolitą grupę. Nauka sam na sam z instruktorem daje bardzo dobre efekty, pozwala na natychmiastowe korygowanie błędów, dostosowanie poziomu ćwiczeń, ich rodzaju i trudności do indywidualnych potrzeb kursanta. Na zajęciach indywidualnych instruktor poświęca czas wyłącznie jednej osobie, jest w stanie natychmiast korygować błędy, co sprawia, że nauka przebiega szybciej. Jeśli więc chcesz w miarę szybko nauczyć się pływać przed wyjazdem na wakacje, kilka zajęć indywidualnych na pewno będzie dobrym pomysłem. Oczywiście, warto jednak mieć świadomość, że nauka indywidualna będzie zdecydowanie droższa. Koszt lekcji może być 2 czy 3 razy wyższy niż koszt zajęć w grupie.

Dodaj komentarz