instruktor pływania

Jaki powinien być instruktor pływania

Pływanie jest jedną ze zdrowszych aktywności fizycznych. Pływać mogą nawet osoby z problemami ze zdrowiem, niepełnosprawnością czy nadwagą. Naukę pływania warto zacząć jak najwcześniej, nawet niemowlęta mogą brać udział w zajęciach mających na celu oswajanie z wodą. Podstaw pływania można uczyć już dzieci czteroletnie, oczywiście zawsze trzeba uwzględniać predyspozycję dziecka. Na co zwrócić uwagę wybierając instruktora pływania?

Uprawnienia instruktora pływania

Nauką pływania nie może zajmować się każdy. Nie wystarczy samemu posiadać umiejętności na wysokim poziomie. Osoba zajmująca się profesjonalnie nauką pływania powinna ukończyć kurs instruktora sportu w specjalizacji pływanie i zdać egzamin. Na etapie wyboru instruktora warto zweryfikować czy posiada odpowiednie uprawnienia, np. prosząc o okazanie legitymacji potwierdzającej, że osoba ta zdała egzamin instruktorski.

Instruktor pływania – nauczyciel z pasją

Nauką pływania powinny zajmować się osoby, które potrafią czerpać z tego radość. Praca instruktora powinna być jednocześnie jego pasją. Dlaczego jest to takie ważne? Osoba, która posiada uprawnienia, ale nie lubi uczyć, nie będzie prowadzić zajęć ciekawie. Szczególnie dzieci są wrażliwe na brak zaangażowania nauczyciela, co może skutkować niechęcią do uczestniczenia w zajęciach. Jak zweryfikować czy przyszły instruktor lubi swoją pracę? Czasami wystarczy sama rozmowa, warto także  przed podjęciem współpracy zobaczyć jak prowadzone są zajęcia.

Kreatywność – umiejętność ciekawej organizacji zajęć

Wymyślanie nowych zadań i motywujących ćwiczeń jest niezwykle istotne przy pracy z dziećmi. O ile dorosłych zadowoli samo szlifowanie techniki, dla dzieci samo pływanie może być nużące. Lekcje powinny być urozmaicone, dobry instruktor powinien tak przygotować program, żeby dzieci nie były znużone i chętnie angażowały się w pracę. Dlatego niezwykle istotne jest posiadanie także predyspozycji pedagogicznych przez instruktora.

Instruktor pływania – jaką powinien mieć osobowość?

Nie tylko kreatywne podejście do pracy, uprawnienia i umiejętności pływackie czynią dobrego instruktora. Powinien mieć także to coś, co sprawi, że uczniowie będą go lubić. Instruktor powinien cechować się umiejętnością komunikowania się z dziećmi i cierpliwością. Lubiany przez dzieci nauczyciel pływania będzie dla nich jak mentor i chętniej będą wykonywać jego polecenia, a to przełoży się na efekty pracy. Osobowość instruktora jest niezwykle ważna, jeżeli dzieci będą się go bały, mogą na dłuższy czas zniechęcić się do nauki. 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *